0312 419 00 50

Sosyal Medyada Biz}

Kampanyalarımız Devam Ediyor
Özel Esmerlife Polikliniği Lazer Epilasyon, Ücretsiz Test Seansları ve Fırsatlardan Yararlanmak İçin Lütfen İletişime geçiniz.
İletişim İçin Tıklayınız

CİLT KURULUĞU NEDEN OLUR?

CİLT KURULUĞU NEDEN OLUR?

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt kuruluğu sebeplerinden bir tanesi ihtiyoz denilen doğumsal yani genetik bir hastalık söz konusu olabilir. Bu tür insanlar doğumlarından bir kaç ay sonra özellikle bacaklarında pullanmalar başlar. Aileler çocuklarında cilt kuruluğundan şikayet ederler, genetik bir hastalıktır. Ergenlik çağına kadar deride kuruluk aşırı pullanmalar görülebilir. Hemen telaş etmemek gerekir. Uygun nemlendirici kullanılarak tedbirler alınabilir.

İkinci bir neden ise yaşlılarda görülebilir belli bir yaştan sonra cildin su oranı azalır, su tutma kapasitesi azalır, yağ salgılaması azalır. Bu yüzden yaşlılığa bağlı deri kaşıntıları da bu sebeplerden dolayı görülebilir.

Üçüncü bir neden ise alerjik yapılı kimselerde atopik yapılı denilen kişilerde de cilt kuruluğu olabilir, atopik yapı ise alerjiye yatkın kişi demektir. Alerjiye yatkın kişi yani egzama, saman nezlesi, astımı olan kişiler atopik kişilerdir. Bu tür kişilerin de ciltlerinde kuruluk olur çünkü gerektiği kadar ciltleri yağ üretmez. Bu tipteki kişilerde de cilt kuruluğu sıkça görülmektedir. Başka bir neden ise ilaç kullanımları olabilir, bazı ilaçlar özellikle kolesterol düşürücü haplar, tansiyon ilaçları cilt kuruluğu yapabilir.

 

Cilt Kuruluğu İçin Ne Tür Nemlendirici Kullanmak Gerekir?

Cilt kuruluğu olan insanlara yaş sınırlandırması yapmak gerekirse, çocuk yaştakiler su bazlı krem yada pomat formatındaki nemlendiricileri kullanmalı. Pomat tarzındaki veya vazelin gibi koyu kıvamlı olan kremler günlük kullanıma çok uygun değillerdir. Ancak bir hastalık durumunda veya egzama haline geldiyse o dönemde çok daha yoğun ağır nemlendiricilerin kullanılması gerekir. Ama normal bir dönemde sadece deri kuruluğu varsa nemlendirici losyonlar yeterlidir. Özellikle her banyo sonrası vücut losyonu veya vücut yağı kullanılmalı, duş esnasında da cildi kurutmayan, sabun olmayan sabun benzeri ürünler kullanmayın. Ph oranı vücut ph oranına yakın duş jelleri de kullanmanızda fayda var. Ergenlik çağında artık yavaş, yavaş sivilcelenmeler başladığı için bu dönemde kol ve bacak derisine istenilen nemlendiriciyi kullanabilirler. Ancak yüz bölgesinde kuruluk varsa yağ içermeyen sivilce yapmayan, üzerinde non komedejonik yani gözenekleri tıkamayan ibaresi bulunan kremleri kullanabilirler.

 

Merhaba EsmerLife Polikliniği Fiyat Talep Formunu Doldurarak Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Alabilirsiniz.

ADINIZ SOYADINIZ(gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon (gerekli)

Bayanlar İçin

 Tüm Vücut Bayan
 Tüm Bacak Bayan
 Alt Bacak Bayan
 Üst Bacak Bayan
 Tüm Kol Bayan
 Yarım Kol Bayan
 Kol Altı Bayan
 Genital Bölge Bayan
 Bikini Bayan
 Göbek Bayan
 Sırt Bayan
 Göğüs Arası Bayan
 Göğüs Ucu Bayan
 Yüz Bayan
 Bıyık Bayan
 Çene Bayan

Erkekler İçin
 Sakal Üstü Erkek
 Kulak Erkek
 Boyun Erkek
 Ense Erkek
 Kaş Erkek
 Tüm Sakal Erkek
 Tüm Kol Erkek
 Yarım Kol Erkek
 Göğüs Erkek
 Sırt Erkek

Ek Olarak Eklemek İstedikleriniz Varsa

Bir Önceki Yazımız Olan CİLT TİPİNİZİ KEŞFEDİN Başlıklı Makalemizi de Okumanızı Öneririz.

28 Eylül 2015
822 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN