0312 419 00 50
trenar
Sosyal Medya Hesaplarımız
Lazer Epilasyon Nedir Nasıl Yapılır?
Lazer Epilasyon Nedir Nasıl Yapılır?

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, ışığın değişik dalga boyları kullanılarak istenmeyen tüy/kıllardan uzun süreli kalıcı olarak kurtulunması işlemidir. Özel Esmer Life Polikliniği’mizde yaklaşık 10 yıldır ışık teknolojileri kullanılmakta, değişen, yenilenen teknolojilere uyum sağlanarak, özellikle kadınların, ama kuşkusuz erkeklerin de hayatını kolaylaştırmak için deneyimli bir kadro ile çalışılmaktadır.

İstenmeyen tüyler özellikle kadınlar arasında büyük bir sorundu ancak Lazer epilasyon yöntemi ile bu sorun konforlu ve uzun süre kalıcılık sağlayacak şekilde çözüldü. Lazer epilasyon yöntemi sayesinde istenmeyen tüyler kökleri ile beraber kalıcı, hızlı ve güvenli bir şekilde yok edilir.

Lazer epilasyon yönteminde, lazer ışınları koyu renkli tüyler tarafından emilmekte, tüyün yerleştiği follikül, follikül içindeki yağ bezi ve tüyün dik duruşunu sağlayan erektör pili adı verilen yapı (philosebase ünite) tahrip olarak istenmeyen tüyün yok olması sağlanmaktadır.

Ankara Lazer Epilasyon, Ankara Kızılay’da bulunan kliniğimizde modern ve teknolojik cihazlar tarafından yapılmaktadır. Kullandığımız lazer cihazları direkt kılları algılar ve ışınlarını onlar üzerine gönderir, böylece işlem sonuçlarının maksimum derecede etkili olmasını sağlar.

Lazer Epilasyon Fiyatları
BENZER TEDAVİLER
Lazer Epilasyon Fiyatları
Ankara Kızılay'da Bulunan Özel Esmerlife Polikliniği'nde Lazer Epilasyon Fiyatları Başta Olmak Üzere, Dolgu Fiyatları, PRP Fiyatları ve Selülit Tedavisi Fiyatları Gibi Sağlık Hizmetleri Hakkında Fiyat Bilgisi Alabilirsiniz...

Lazer Epilasyonu Kimler Yaptırabilir?

Lazer epilasyon yöntemi güvenli, herkes için uygun bir yöntemdir. 12 yaş üzeri aşırı tüy sorunu olan kadın- erkek herkese uygulanabilir. Koyu renkli tüyler, kalın kıl yapısına sahip kişilerde Lazer epilasyon yöntemi çok iyi sonuçlar vermektedir. Beyaz kıl ya da sarı kıl yapısına sahip kişilerde lazer epilasyonla istenen etki sağlanamamaktadır. Bu nedenle, lazer epilasyon uygulaması düşünen kişilerin cilt ve tüy/kıl yapılarının değerlendirilerek işleme uygun olup olmadıkları hakkında bilgilendirilmeleri gereklidir.

Lazer Epilasyon Teknolojileri

Lazer epilasyon yönteminde kullanılan cihazlar her tene, her kıl tipine özel olarak geliştirilmiştir ve geliştirilmeye devam etmektedir. Bu sayede kişiye özgü epilasyon uygulaması yapılma şansı vardır. Bu çeşitlilik, lazer ışığını farklı dalga boylarının kullanımından kaynaklanmaktadır. Dalga boyu arttıkça ışının cilt altında ulaştığı derinlik artar.

Lazer Epilasyon Teknolojilerinin Özellikleri

Alexandrite lazer: ışığın 755 nanometre dalga boyu ile uygulanan, en yaygın kullanılan cihazdır. Çünkü, koyu kıl tipi ve açık ten renginde maksimum etki sağlar. İlk seansın ardından bile kıl, tüy yok olduğundan pürüzsüz bir cilt sonucunu vererek uygulanan kişiye rahatlık verir. Kliniğimizdeki Alexandrite lazer cihazımız ile başarılı sonuçlar elde etmekteyiz.

Tarama lazer: ışığın 810 nanometre dalga boyunu kullanır, daha derine etki ettiği için biraz daha koyu renk tende ve derin yerleşimli tüy/kıl köklerinde hızlı sonuç almak isteyenler için geliştirilmiş bir cihazdır. Tüy sorunu olan her cilt yüzeyine uygulama kolaylığı sağlar. Kliniğimizde bulunan LEDA lazer (tarama) 808-980 nanometre dalga boyu ve uygulama bölgesine göre seçilebilecek başlıkları ile istenilen spot alanı (uygulama alanı büyüklüğü) seçeneği sunar. Taramalı, jelsiz, hijyenik uygulaması ile konforlu ve hızlı bir hizmet verir.

Nd yag lazer: ışığın 1063 nanometre dalga boyunu kullanır. Koyu renk tenlilerde bile uygulanması mümkündür. Güneşle temasın yoğun olduğu güney illerimiz için iyi bir seçenektir. Kliniğimizde uygulanan bir yöntemdir. Ancak, LEDA lazerin özellikleri epilasyonda Nd yag lazere gereksinim duymamamızı sağlamaktadır.

Buz lazer epilasyon: Özü itibarıyla bir diode lazerdir. Cihaz başlığının büyüklüğü nedeniyle geniş yüzeyleri daha kısa sürede tarayabilmektedir. Kliniğimizde mevcuttur.

IPL : Lazer cihazı değildir. Tek bir dalga boyunu kullanmaz, doğrusal bir akım oluşturmaz, ışığın önüne yerleştirilen bir ışık filtresi ile belli bir dalga boyunun ayarlanması gerekir, jel kullanılarak cildin korunması sağlanmaya çalışılır. Kliniğimizde IPL kullanılmamaktadır.

Ruby lazer: Kıl ve tüyleri yok etmek yerine onları incelterek azaltma etkisi olan, koyu renk tenlilerde leke oluşumu gibi yan etkilere sebep olabilecek eski bir teknolojidir. Kliniğimizde kullanılmamaktadır.

Ütüleme etkisi olan lazer: ütü gibi cilt yüzeyinde gezdirilirken ilettiği sıcaklık ile kıllar yanmakta ve köklerine ışın gönderilmektedir.

Lazer Cihazlarının Teknik Özellikleri

Alexandrite ve Diode lazer epilasyon cihazlarda kullanılan gelişmiş teknoloji uygulama yapılan kişinin konforunu çok artırmıştır. IPL epilasyon cihazları ise lazer teknolojilerine göre ya jel uygulaması yapılması gerekliliği ya da cilde baskı uygulayarak işlem yapılması nedeniyle daha konforsuz olarak değerlendirilmektedir.

Lazer epilasyon cihazlarının yaydığı tek bir dalga boyunda ve doğrusal olarak birbirine paralel ilerleyen ışınlar kılların içerdiği renk pigmenti ve kıl köklerinin içinde bulunduğu keseciklere (philosebase ünite PSU) etki eder. Böylece ışınlar melanin adı verilen renk pigmenti tarafından tutulur ve bir ısı açığa çıkar açığa çıkan bu ısı kılların yanıp, köklerin tahrip olmasını sağlar. Kılların tekrar uzaması ya da o bölge de kıl oluşumu önlenmiş olur. Lazer epilasyon cihazının yaydığı ışınlar sadece kılları ve köklerini hedef aldığından cilde etki etmez.

Yine de, cildin ısınmasının engellenmesi için lazer ışık sistemlerinde kullanılan soğutma sistemi önemlidir. Seans süresi boyunca bu soğutma özelliği ile cildin ısınması ve cildin zarar görmesi engellenir. Cilt soğutulur.

Lazer Epilasyon Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Lazer epilasyon işlemi öncesinde dikkat edilmesi gerekenler:

  • Kılları ve tüyleri uzamaya bırakmak gerekir. Ağda, çekme, koparma gibi işlemler yapılmamalı, kıl köklerine dokunulmamalıdır.
  • Solaryum ya da doğrudan güneşlenerek esmerleşmeden, bronzlaşmadan kaçınılmalıdır. Eğer bu işlemler yapılmışsa kişinin kendi ten rengine dönene kadar beklenmelidir.
  • Bazı ilaçlar ışığa duyarlılığı artırarak istenmeyen yan etkilere sebep olabilir. Bu nedenle her hangi bir ilaç kullanılıyorsa bu ilaç hakkında uygulayıcıya bilgi verilmeli, gerekirse uygulama yeterli bir süre sonunda gerçekleştirilmelidir.
  • Cilt yüzeyinin tahriş olmasına neden olabilecek bir işlemden geçmemiş olması gerekir. Yara, kaşıma ile tahriş ya da peeling gibi işlemler uygulanmamış, kıl sarartıcı kimyasal ürünlerle işlem yapılmamış olmalıdır.

Lazer epilasyon işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Cildi direkt güneş ışınlarına maruz bırakmamak gerekir. Güneşlenilmemeli, Güneşe maruz kalma olasılığı varsa, yüksek faktörlü güneş kremleri ile korunmalıdır.
  • Cildin kurumasını önlemek için cilt tipine uygun nemlendiriciler sürülmelidir.
  • İşlem sonrasında bir gün boyunca çok sıcak, çok soğuk su ile cildi temas ettirmemek gerekir.
  • Lazer epilasyon işlemi sırasında veya sonrasında kızarıklık ya da şişme gibi belirtilere karşı soğuk uygulamalar, ciltte buz yanığına da sebep olmayacak şekilde buz tamponu uygulamaları yapılabilir.
  • Lazer epilasyon işlemi sonrasında başka bir epilasyon yöntemi uygulamamak gerekir.

Lazer Epilasyon Uygulamasının Epilasyon Dışı Etkileri

Lazer epilasyon yöntemi epilasyonun yanısıra çeşitli hastalıklar veya yan etkilerine de çözüm olmaktadır. Örneğin; ilaçların yan etkisi ile vücutta tüylenme sorunu oluşması, deri altında kalan ya da batık diye adlandırılan kılların giderilmesinde, kıl dönmesi gibi sorunların çözümü içinde tercih edilmektedir.

Lazer Epilasyonun Zararı ve Yan Etkileri

Lazer epilasyon sistemi son derece güvenilir bir uygulamadır. Kliniğimizde, kişinin cilt ve kıl tipine uygun lazer cihazı seçimi, uygulanan enerji gücünün doğru şekilde ayarlanmasını sağlayan deneyim, cihazların soğutma sistemleri de içinde olmak üzere en iyi teknolojiye sahip olması lazer epilasyon sisteminin güvenilirliğini artırmıştır.

Lazer epilasyon cihazlarının cilt tipine göre seçilmesi çok önemlidir. Açık renk ciltlerde cildin ısınma riski çok az iken koyu renk ciltlerde uygulanan dalga boyu ve enerji düzeyinin seçimi en önemli yan etki olan cilt yanığı riskini en aza indirir.

Lazer epilasyon işlemi allerji veya bir başka cilt hastalığına neden olmaz. Ancak, lazer uygulaması sonrası güneş ışınlarına maruz kalmak istenmeyen hassasiyetlere yol açabilir. Dolayısı ile kış aylarında lazer epilasyon uygulamasını tercih etmek ya da güneş koruyucular ile cildi korumak gereklidir.

Lazer epilasyon işlemleri sırasında mutlaka koruyucu gözlük kullanılmalıdır. Lazer ışınları, göz dibinde ve göz lensinde ciddi hasarlanmalara, hatta görme kaybına yol açabilir. Gözlükler bu etkilerden korunmada çok önemlidir.

Lazer ışınları renk pigmentleri tarafından tutulduğundan cilt üzerinde bulunan koyu lekeler (ben) tarafından da tutulur. Dolayısı ile işlem boyunca lazer ışınları koyu lekeler üzerinde gezdirilmemeli ve koyu lekelerin üzeri kapatılarak önlem alınmalıdır.

Lazer epilasyon işleminin özellikle bikini bölgesi gibi yerlerde kullanılması ile ilgili iç organlara olumsuz etkilerinin olmasından kaygılanılmaktadır. Bu kaygının gerçek bir karşılığı yoktur. Lazer teknolojisi bu açıdan da güvenilirdir.

Gebelerde lazer epilasyon işlemi uygulanmaz. Bunun temel nedeni etik kaygılardır. Çok kıymetli, yeni gelişmekte olan bir canlıyı her hangi bir riske maruz bırakmamak en önemli ilkemizdir.

Lazer Epilasyon İçin Uygun Zaman Nedir?

Güneşten korunmak lazer epilasyonda en dikkat edilen şeydir. Lazer cildin güneş ışığına olan duyarlılığını artırır ve ciltte istenmeyen lekelerin oluşması için zemin hazırlar. Genellikle kış ayları bu işlem için ideal bir zamandır. Yine güz döneminde de lazer epilasyon işlemi yaptırılabilir. Eğer seanslar yaz ya da bahar gibi güneşin parlak olduğu dönemlere denk geliyorsa yüksek faktörlü güneş kremleri ile cilt korunmalıdır ve güneşte uzun süre kalınmamalıdır.

Lazer Epilasyon Seans Aralıkları

Kılların oluşumu, büyüme, gelişme ve kıl kökünden ayrılarak dökülme süreci bazı genel zamansal periyotlarda olur. Bu periyot genellikle yüz bölgesi için 4 hafta, bikini ve koltuk altı bölgeleri için 4-6 hafta, bacaklar ve sırt bölgesi için 6-8 haftadır. Dolayısı ile seans araları bunlar göz önüne alınarak planlanmalıdır. Kılların büyüme evrelerine göre uygun aralıklarla işlem yapılırsa, mutlaka ışının kılı etkileyeceği bir zaman ilerleyen seanslarda yakalanacaktır. Yine de kılların yüzde yüzünün tamamen biteceği düşünülerek bu işleme başlanmamalıdır.

Lazer Epilasyon Seans Süresi

Bir lazer epilasyon süresi ortalama sekiz seanstır. Ancak yüz bölgesi, üst bacak, kollar ve bazen erkeklerde uygulanan lazer epilasyon işleminde seans sayısı uzayabilmektedir. Yani uygulanacak bölge, kıl yoğunluğu, hormonal etkiler, kullanılan ilaçlar gibi faktörler seans sayısına etki etmektedir.

Erkekler Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon işlemi için kadın ya da erkek ayrımı yapılmamaktadır. Yani bakımlı ve pürüzsüz bir cilt isteyen herkes lazer epilasyon işlemine başvurabilir. Erkekler daha çok lazer epilasyon işlemini göğüs, sırt bölgeleri ve sakal düzeltme için tercih etmektedirler. Erkeklerde işlem için uygun dalga boyu ve enerji seçimleri yapılmalıdır. Seans sayılarının da daha fazla olabileceği göz önüne alınmalıdır.

Fiyat Teklif ve Randevu Formu
Lazer Epilasyon Hakkında Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi Almak İçin Lütfen Aşağıdaki Formu Doldurunuz Uzmanlarımız Size En Kısa Sürede Dönüş Yapacaktır.

Bayanlar İçin

Tüm Vücut Bayan
Tüm Bacak Bayan
Alt Bacak Bayan
Üst Bacak Bayan
Tüm Kol Bayan
Yarım Kol Bayan
Kol Altı Bayan
Genital Bölge Bayan
Bikini Bayan
Göbek Bayan
Sırt Bayan
Göğüs Arası Bayan
Göğüs Ucu Bayan
Yüz Bayan
Bıyık Bayan
Çene Bayan

Erkekler İçin

Sakal Üstü Erkek
Kulak Erkek
Boyun Erkek
Ense Erkek
Kaş Erkek
Tüm Sakal Erkek
Tüm Kol Erkek
Yarım Kol Erkek
Göğüs Erkek
Sırt Erkek

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now Button
×